Basın görevlilerinin karşısında o dönem ünlü olan İngiliz oyuncu Reg Varney aracılığı sayesinde uluslararası ilk ATM’si birlik para biriminden beş sterlin çekilmişti.

MUCİT, 84 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Otomat para çekme cihazı mucidi bankanın çalışanı olan İskoç John Stepherd Barron, 2010 senesinde 84 yaşına girdiğinde hayata gözlerini yumdu.

ATM'lerin 50 yıllık hikayesi

GEÇ KALDIĞI İÇİN ATM’Yİ İCAT ETTİ

Tarihte bir gün para çekmesi amacı ile gittiği bankada yalnızca bir dakika geç kaldığından dolayı para çekmeyi başaramayan Stepherd Barron, 24 saat hizmet verebilmesi mümkün olan bir yöntem üstüne uzun süre düşünmesi sayesinde ilk ATM cihazını tasarlamıştı.

Stepherd Barron aynı vakitte bankacılığın bugün hala kullandığı dört haneli şifrenin de mucidi kabul ediliyor.

ÇİKOLATALARI PARA İLE DEĞİŞTİREREK CİHAZI İCAT ETTİ

John Stepherd Barron, 2007 senesinde İngiliz basın yayın kuruluşu BBC’ye verdiği bir açıklamada, “Düşünceme İngiltere’nin ve yahut dünyada nerede olursam olayım para çekmenin mümkün olduğu bir yolunun olması şart olduğu geldi. Bu düşüncemin ardından çikolata makinesi aklıma geldi.  Yalnızca çikolataları para ile değiştirmekle yetindim ve bu sonucu aldım.” dile getirdi.

ŞUAN 70 BİN ATM BULUNUYOR

Birleşik Krallığın her tarafında o günden beri toplam 70 bin ATM bulunuyor. Geçen sene devletin itibari ile toplam 176 milyon banka kartı ve 180 milyar sterlin para çekildiği bilgisi alındı.