Normalde trafik sıkışıklığı sebebiyle sık sık tıkanan karayolunda yolculuk etmek Deborah’nın saatlerini alıyor. Fakat Airbus firmasının Vahana ismini verdiği dikey iniş – kalkış yapabilen hava aracı bu mesafeleri 18 dakikada aşabiliyor. Ücreti ise 77 Dolar yani kilometre başı 1 Dolara denk geliyor ulaşım ücreti olarak özel uçakla seyahat ettiğiniz düşünürsek çok da pahalı görünmüyor açıkcası.

HAVACILIK FUARI’NDA TANITILACAK

Airbus, Vahana’yı yan kuruluşu işletecek. Havacılık şirketi aşağı yukarı bir senedir otomatik uçuş kapasiteli, dikey iniş - kalkış yapabilme özelliğine sahip, elektrikli ve çok pervaneli bir hava aracı olarak geliştirmeye uğraşıyor. Sıkı trafiği olan alanlarda, çatı çatı ulaşım hizmetini vereceği bu sistem, önümüzde hafta Paris Havacılık Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor.

HAVACILIK DEVRİMİNİN EŞİĞİNDE BULUNUYORUZ

Batarya teknolojisinin ve yapay zeka gelişmesiyle ile birlikte, teknoloji uzmanları bir havacılık devriminin eşiğinde olduğumuzu belirtiyor.

KENT SEMALARINDA UÇAN TAKSİLER DOLAŞACAK

Zamanı geldiğinde kentlerin semalarında uçan taksiler dolaşmaya başlayabilir. Ücretlerin da en düşük oranlarda seyretmesi sadece en zengin yüzde birlik kesim değil, herkes bu hizmetten faydalanılabilir.