Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan, yapılan yazılı bildiride, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hizmete açılan "Taşıt Ön Beyan Uygulaması" ile yabancı plakalı özel otomobiller Türkiye'ye girebilecek yolcular, gümrük kayıt işlemlerini artık daha seri ve basit yapılabileceğini bildirdi.

BİLGİLER SİSTEME GİRİLECEK

Uygulama, yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşlarının gümrüklere girmeden önce araç sahibi ve araç bilgilerini programa yazarak kayıt işlemlerini yapılabileceğini söyledi açıklamanın devamında, araç sahibi araçta yok ise vekalet aracı getiren bireyin pasaportundaki bilgileri sisteme girilmesi gerektiği söyledi.

SÜREÇ DAHA KISA VE BASİT OLACAK

Uygulama sayesinde normal şartta gümrük memurlarınca yapılan işlemlere gerek kalmadan sürecin çok daha kısa sürede tamamlanacağını işaret ederek ön beyanda bulunarak gümrük kapılarına gelecek kişilerin beklememesi için de gümrüklerde ayrı peronlar hazırlandığı söylendi.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI’NIN RESMİ SİTESİNDEN ULAŞILIYOR

Gümrük kapılarındaki işlemlerin daha seri olmasını sağlayan uygulamaya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sayfasında "E-İşlemler" menüsünden ulaşabilecek.

15 GÜN EVVEL BEYANDA BULUNULMALI

Türkiye'ye giriş yapmak istenilen tarihten en az 15 gün evvelden ön beyanda bulunmalılar.