Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Güneydoğu'dan 5 Ayda 184 Ülkeye 3,2 Milyar Dolar İhracat

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, senenin 5 aylık döneminde 184 ülkeye 3 milyar 225 milyon 925 bin dolarlık dış satım yaptıklarını açıkladı.

Güneydoğu'dan 5 Ayda 184 Ülkeye 3,2 Milyar Dolar İhracat

Güneydoğu'dan 5 Ayda 184 Ülkeye 3,2 Milyar Dolar İhracat

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, senenin 5 aylık döneminde 184 ülkeye 3 milyar 225 milyon 925 bin dolarlık dış satım yaptıklarını açıkladı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci'nin açıklamasında, bu senenin ocak-mayıs dönemi ihracat değerlerini inceledi.

2020'nin mayısa kadar olan döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 184 ülkeye toplam 3 milyar 225 milyon 925 bin dolarlık dış satım yapılırken aynı dönemde Gaziantep'ten 2 milyar 800 milyon 925 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirten Kileci, "Mayıs ayında ise Gaziantep'in ihracatı yüzde 29,2 azalışla 483 milyon 745 bin dolar, bölgemizin ihracatı yüzde 29 azalışla 568 milyon 810 bin dolar olarak gerçekleşmiştir." şeklinde konuştu.

Bölge ihracatında Orta Doğu ülkelerinin % 41,7 oranla ilk sırada olduğunu aktaran Kileci, Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya, İsrail, Libya ve Venezuela'nın bölge dış satımında başı çektiğini bildirdi.

Kileci, makine halıları, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, iplikler, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, dış giyim ve demir-çelik mamullerinin en fazla dış satımı yapan ürünler olduğunu da bildirdi.

Kileci, konuşmasında, birlik olarak maske üretimine temin ettikleri kumaş tedariki hususundaki çalışmalardan da bahsetti.

GAİB Başkanı Kileci, şu açıklamalarda bulundu:

"Birliklerimiz, maske üretiminde ihtiyaç duyulan kumaşın temin edilmesi için dokunmamış kumaş üreten üye firmalarımızı organize etmiş ve üretilen 250 milyon maskelik kumaş, Sağlık Bakanlığımıza bağlı Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ'ye teslim edilmiştir. Buna ek olarak birliklerimiz, maske ve diğer koruyucu ekipman için gereken kumaşın tedariki konusunda Sağlık Bakanlığı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ ve Devlet Malzeme Ofisi ile koordineli bir şekilde yüzde 90'ı Gaziantepli firmalar olmak üzere, Türkiye genelindeki dokunmamış kumaş üreticisi firmaları üretim konusunda organize ediyor. Yine mayıs ayında Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Naksan Holding ile imzaladığımız bir protokolle, 15 günde 15 milyon maske üretimine dahil olduk. Buna göre birliklerimiz, Gaziantep ve bölge illerinde dağıtılmak üzere üretilecek 15 milyon maske için kendi bütçesinden 1 milyon lira değerinde kumaş hibe etti. Pandemiyle mücadelede halk sağlığı için yürütülen tüm çalışmaların bir parçası olmaya ve bu salgını hep birlikte yenmeye kararlıyız."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR