Şu anda Kapalıçarşı'da gram altının fiyatı 141.65 TL’den, cumhuriyet altının fiyatı 942 TL'den, tam ziynet altının fiyatı 906.27 TL’den, yarım altının fiyatı 451.77 TL’den, çeyrek altın ise 226 TL’den alınırken 231.60 TL’den işlem görmeye başladı.

“ARAPLARIN KATAR’A UYGULADIĞI POLİTİKA DERİNLEŞİRSE ALTIN FİYATLARI ETKİLENİR”

İstanbul’da bulunan Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünde akademisyen Kutay Gözgör Katar sorunu daha etkin olarak altın ücretleri bazında olumlu etki oluşturduğundan bahsetti. Gözgör, tırmanan bu gerilimin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'ne petrol imalatını ne yönde etkileyeceğini de merak ettiğini söyledi.

Arapların Katar’a uyguladıkları bu politikayı da değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde akademisyen Kutay Gözgör, ekonomideki Katar tedirginliği sürerken, bazı yatırım malzemelerinin öne çıkacağını belirtti. Uluslararası düşünüldüğünde coğrafi politikanın ve siyasi tedbirin devamı yeniden arttığınıda ifade eden Gözgör, "Hafta başında bazı Arap ülkelerinin Katar’a uyguladığı politikanın sonrasında ekonomide risk olarak canlı derecelendirebiliriz büyümekte olan ülke para birimleri ve kurlarda yükselmeler oluşturuldu. Katar’a yaptırım uygulayan Arap ülkeleri ile bir birlerine uyguladıkları politika problemlerinin daha önemli hale gelmesi piyasada yeni ücretlendirmelere neden olabilir." söyledi.