General Electric, aşağı yukarı 7,4 milyar dolara mal olan petrol sahalarında hizmet veren Baker Hughes şirketi New York Borsası'nda işlem görmekte olan hissesinin dışarısında kalan yüzde 62,5 payını satın almış oldu. 137 milyar dolar senelik kazanca sahip olan General Electric, kendi bünyesinde bulunan petrol ve gaz departmanının da Baker Hughes ile birleştirdiğini açıkladı.

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK 2. ŞİRKET OLDU

23 milyar dolara ulaşan kombine kazanç elde etti, 2014 senesinde Baker Hughes'u satın alımı için çalışmakta olan fakat başarı sağlamayan Halliburton'u geride bırakarak General Electric, iş alanının en büyük iş sağlayıcısı olan Schlumberger'in sonrasında petrol sahaları hizmetinde dünyadaki dev firmalar arasında 2’nci şirket olarak tarihe geçmiş oldu.

BÜYÜYEREK 120 DEVLETE HİZMET SAĞLAYACAK

Diğer taraftan, General Electric, satın almış olduğu Baker Hughes firması için dokunması, yalnızca, "bir General Electric firması" ibaresinin eklemesini yaptı ve yeni oluşumunu borsada da BHGE adıyla işlem görmeye başlamış oldu. Birleşmenin öncesinde 90 devletin geneline yayılmış olan Baker Hughes, General Electric’in sayesiyle 120 devlete ulaşımını sağlamış olacak.