Genel Sağlık Sigortası'nda yeni düzenlemeler vatandaşların yükünü rahatlattı. Sağlık hizmeti almayı kolaylaştıran ve borcu olanlara önemli indirim fırsatı sağladı. Sağlanan bu fırsatların ayrıntısı hakkında bilgi veren Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, "Bundan sonra bütün farklı işlemler için ödenen primler tek bir kategoriye indi ve 53.33 lira üzerinden bir oldu. Eski borçları da 53 lira üzerinden güncelledik ve yaklaşık bir sene zaman tanıdık." dedi.

53.33’LIK TEK PRİM

Gelir ortalamasına nazaran her ay 71.10, 213.30 ve 426.6 TL şeklindeki 3 ayrı prim yerine 53.33 liralık tek prim dönemine geçildi. Yeni sisteme göre, ev içerisinde birey başına düşen milli gelir en düşük ücretin üçte birinden (592.5 TL) düşük olanların primini devlet ödüyor. Gelir daha fazla ise aylık 53.33 lira ödenerek sağlık güvencesine giriliyor.

CEZALARIN YÜZDE 50’Sİ SİLİNİYOR

İdari para cezalarında eski düzenlemede ki gibi yüzde 50 indirim olacağını söyleyen Ahmet Açıkgöz, "Farklı primlerde gerçeklerine indirim yapılmazken, idari para cezalarına yüzde 50 indirim var." dedi. Güncellemeye göre; yapılandırmak için müracaat edenlerin, idari para cezası gerçeklerine yüzde 50'si ile geç kalma cezası ve geç kalma zamlarının hepsinin tahsil edilmesinden vazgeçilecek.