29 yaşını aşmamış ve yeni iş yeri açan yani ilk defa vergi mükellefi olan genç girişimcilerin senelik 75 bin TL’ye kadar kazanılan kazanca 3 yıl vergi vermeyecek.

VERGİ AVANTAJI ÜÇ YIL SÜRECEK

Vergi avantajı ise üç yıl sürüyor. Avukat ve eczacılar iş anlamında etkinliklerini firma olarak yani Kurumlar vergisi olarak adı geçen vergi zaten yürütülemiyor. Fakat kişi kendi için Gelir Vergisi zorunlusu oluyor. Bu avantajdan faydalanmak isteyen farklı bölümlerden genç girişimciler firma olarak değil, şahsen etkinlik göstermesi gerektiriyor.

TEŞVİKTEN FAYDALANABİLİYORLAR

Anonim ve limited şirketler, Kurumlar Vergisi mükellefi olduğundan 'genç işletmeci Gelir Vergisi teşviki' faydalanamıyor. Kollektif firma ve adi iş ortaklığı; ortakların tek tek Gelir Vergisi mükellefi olduğundan teşvik sayesinde faydalanıyor. Bu yolla 100 bin TL gelir 22 bin 300 TL avantaj sağlamanın tasarlanabildiği anlamına geliyor.

HESAPLARKEN ŞU YOL İZLENMELİ

Her ikisi de 2017'de 100 bin TL gelir sağlayacağı iki işletme olsun. Teşvik sayesinde faydalanılıyor yani genç girişimci olmayan veya firma olan 26 bin 650 TL Gelir Vergisi ödeyecek iken, teşvik sayesinde yararlanan genç 4 bin 350 TL vergi ödemesi yapacak. Bu sebeple teşviklerin sağlanacağı vergi avantajıyla, 22 bin 300 TL oluyor..