Haftayı kayıpla kapatan Petrol, haftalık kaybının sonrasında, Kuveyt'in Libya ve Nijerya'dan piyasadaki dengelenmeye yardımcı olması amacıyla arz sınırlandırmaları istenebileceğini açıklaması ile fiyatları sıçrama yaptı.

İLK İŞLEM SAATİNDE 1,1 TIRMANMA KAT ETTİ

ABD, New York'ta işlem görmekte olan vadeli anlaşmaların, geçen hafta yüzde 3,9 gerilemesi ile daha sonradan haftaya ilk işlem saatinden yüzde 1,1 ile tırmanışa geçtiği görüldü.

AMERİKA’DA SONDAJ KUYUSU ARTIRILDI

İstanbul'da bulunan Kuveyt Petrol Bakanı Issam Almarzooq’un tarafından yapmış olduğu açıklamada yer alan bilgilere göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ya da kısaca OPEC öncülüğünde anlaşmanın muaf tarafı Afrikalı imalatçılar, imalatın hacimlerinden istikrarıyla alakalı tartışmak üzerine 24 Temmuz'da gerçekleşebilecek bir toplantıyla davet edildiler. Baker Hughes Inc. aracılığı ile Cuma günü yapılmış olan açıklamada Amerika Birleşik Devletileri'ndeki sondaj kulesi sayısı 763'e yükseltildi.

New York ve Londra'da işlem görmekte olan Petrol, artan küresel arz ve talebin OPEC kısıntıları dengelemek için bu durumla alakalı olarak endişelerinin olduğunu ve bu etkenle Temmuz ayını piyasasına devam etmekte.

Londra'da işlem görmekte olan Petrol kontratları şu aralar yüzde 0.24 artış ile 46,90 dolardan işlem görülmekte.