Maliye Bakanı Naci Ağbal, e- ticareti kontrol edebilmek amacı ile 200 kişiden oluşan özel ekip ve birim meydana getireceklerini ifade ederek, ‘İnternet üzerinden yapılan bütün alışverişleri gece günsüz kontrol ederek anlık olarak izleyeceğiz.’ açıklamasını yaptı.

Bakan, İstanbul merkezli olarak Ankara, Antalya ve Muğla gibi pek fazla ilde yükselen günübirlik konaklama ihtiyacına bağlı olarak birçok sektör geliştiğini ve söz konusu sektörde yapılan kayıt dışı uygulamalarının giderek çoğaldığını belirtti.

Ağbal, vergisini veren kayıtlı şirketlerin, vergi ödemeyen şirketleri haksız rekabet yaptıkları üzerine şikayetleri değerlendirdiklerini belirterek, ‘evi günlük olarak kiraya veriyorsanız, kiradan alacağınız miktarı banka aracılığı ile ödemek zorundasınız. Aksi takdirde ceza uygularız.’ dedi.

Bakan Ağbal, internet üzerinden yapılan alışverişlerin ise artık gece gündüz takip edileceğini ifade ederek, ‘Bundan itibaren e-ticaret biri bizi gözetliyor evi gibi olacak. dedi.

BAKAN AĞBAL UYARDI

Diğer yandan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, sanal kuma ile ilgili mücadeleye ilişkin çalışmaları aktarmıştı. Bakanlığının bu konuya özel önem verdiğini açıklayan Naci Ağbal, işin toplumsal boyutunun ekonomik boyutundan çok daha önemli olduğunu açıkladı.

Naci Ağbal, bu sistemde para transferinin bankalar üzerinden yürütüldüğünü fark ettiklerini açıkladı. Konuya ilişkin yaptıkları değişiklikle MASAK'ın sanal bahis paralarına el koyabildiğini açıkladı.