Gece 03.40’ta Döviz ve Altın Niye Yükseldi?

Gece 03.40’ta Döviz ve Altın Niye Yükseldi?

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Dolar, 28 Eylül gece, 03,40’ta 7,8569 seviyesine çıkıp, Euro 9,08’i ile yeni zirvesini görürken, altının onsu ise 1861 doların üzerine çıktı.

Başta Çin olmak üzere, Asya piyasalarından gelen olumlu haberlerle, küresel piyasalar haftanın ilk işlem gününe iyi bir başlangıç yaptı.

Dolar sabah TSİ 09.30 itibariyle,  0,37 primli ve 7,6922 TL’den işlem görürken, 0,35 artan Euro 8,9505’ten el değiştirdi. Altın ise geçen haftaki 5 günlük düşüşünü sürdürdü ve yeni haftanın ilk gününe taşıdı.

Altının onsu 0,15 değer kaybıyla, 1858,76 dolardan işlem gördü.

ALTIN VE DÖVİZ NİYE ÇIKTI?

Haber365 Ekonomi Servisi’nin aldığı bilgiye göre, döviz ve altında, 03,40 ile 03,41 saatleri arasındaki kısa zaman diliminde, döviz ve altın fiyatları ciddi anlamda yükseldi.

Küresel düzeyde, döviz ve altın fiyatları üzerinde böylesine etki yapan para hareketlerinin arkasında tezgah üstü (OTC) piyasalarda, ciddi volümlerde, altın ve döviz alımı yatıyor. 2019’da yine 28 Eylül’de ancak sabah 06.33 itibariyle benzerinin gördüğümüz bir biçimde, kısa süreli olarak döviz ve altının tansiyonu yükselmişti.

Sığ Uzakdoğu piyasasında, FX pozisyonlarını kapatmak için yapılan odaklanmış alımlar, döviz ve altında anlık bir yükseliş getirdi. Ancak döviz gördüğü bu rekor seviyeleri ilerleyen zaman dilimende yeniden test etmeyi ve direnci kırabilirse, yeni zirve arayışı söz konusu olacaktır.

GEÇEN HAFTA NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta, Merkez Bankası, faizleri 200 baz (2) puan yükseltmiş, akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) gelen swap hamlesi ile, yabancı yatırımcının TL almasını kolaylaştıran bir iklim tesis edilmişti.

Piyasa yapıcıların bu iki hamlesinden sonra, 7, 80’i aşan doların ateşi düşmüş ve 7,51 TL’ye kadar gerilemişti.

ABD SEÇİM BELİRSİZLİĞİ

3 Kasım’da yapılacak seçimlerde yapılan anketlerde önde görünen Joe Biden ve seçim sonuçları ile ilgili olarak, Başkan Trump’ın, seçim sonuçlarını kabul etme, konusundaki çelişkili açıklamaları, seçim sonuçlarını kabul etmeyeceği ve belirsizlik yaşanacağı senaryoları yapılıyor.

ABD seçim belirsizliğinin ise paranın yönünde, altının yeniden değer kazanacağı, bir döneme götürecek gibi görünüyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR