Botaş Genel Müdürü olan Burhan Özcan, Türk Akımı'nın ülkemiz kısmının finansmanı ile alakalı olarak Rus enerji firması Gazprom ile anlaşmanın sağlandığını duyurdu. Bazı haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, RIA Novosti'ye konuşmuş olan Burhan Özcan, anlaşmada seviyeler ile alakalı olarak sayıların açıklanacağını bildirildi, Türk Akımı'nın ikinci hattı amacıyla izin alma sürecinde pozitif alanlarda devam ettiği, hiçbir engelin bulunmayacağını dile getirdi.

ÇALIŞMALAR HER ALANDA SÜRÜYOR

Türk Akımı’nın boru hattında  ülkemizde çıkışının büyük ihtimalle Trakya bölgesinde Kıyıköy'e olacağını söylemiş olan Burhan Özcan, çalışmalarda deniz ve karada sürmeye devam edildiğini söylenildi.

EN SON MACARİSTAN İMZA ATMIŞTI

Macaristan’ın Dışişleri Bakanı olan Pater Szijjarto, Macaristan devletinin Rusya’ya kamu firması Gazprom ile Macaristan'a Türk Akımı boru hattında doğalgaz sevkiyatıyla alakalı anlaşma imzalandığını dile getirdi.

Macaristan haber ajansı MTI'da verilen habere göre, Bakan Pater Szijjarto, "Macaristan, doğalgaz sevkiyatını Türk Akımı boru hattından yapması için hiçbir olumsuz özellik taşımıyor ayrıca Macaristan için bu büyük bir fırsat olarak değerlendirmekteyiz bunun nedeni ise, Romanya ya da Hırvatistan üstünden gelen sevkiyatların hakkında gereken çalışmalar henüz yapılmamış olması. Bu nedenle Macaristan doğalgaz sevkiyatını güneyden yapmaya ilgi gösterecektir." diye ifade etti.

Türk Akımı projesinin Macaristan'a giden kısmında 2019 senesinin sonuna kadar bitirilmesi tasarlanıyor.