Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Anatoliy Yanovskiy, Rus gazının Türk Akımı'nın ikinci kolu üzerinden Avrupa Birliği' ne sevkiyat ile alakalı koşulların ifade edildiği sözleşme taslağının Gazprom tarafından Ankara' ya ulaştrıldığını beyan etti.

Gazprom ve Türk hükümeti arasında Türk Akımı' nın ikinci koluyla alakalı bir belge olması gerektiğini kaydeden Yanovskiy, "Zira bu, alıcı tarafla anlaşma sağlandığı manasına gelen bir belge. İkinci kol transit hedefini taşıdığından dolayı, bu kol, Türkiye' nin gaz ihtiyacına dönük değil. Bu belgenin taslağı, Gazprom tarafından hazırlandı ve Türk tarafına iletildi" diye ifadelerde bulundu.

Gazprom ile Türkiye arasında müzakerelerin başladığını da kaydeden Yanovskiy, belgeye dair yapılan görüşmelerin ne seviyede olduğunu bilmediğini beyan etti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR DENİLMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi daha önce yaptığımız haberde Medvedev, Türkiye'ye aktarılan doğalgaz fiyatında indirim konusundaki bir soruya dair de şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye ile doğalgazda indirim konusundaki görüşmelerde kapılar fiyatlar yüksek seviyelerden açılmışt fakat şu anda fiyatlar düşük seviyede seyir halinde. Bizim isteğimiz bu istişareleri tahkim yoluna gitmeden çözebilmektir. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Belki Türk Akım projesi ile yaşanan gelişmeler bu tür ticari konuların da neticelendirilmesi adına yardımcı olur." ifadelerinde bulunmuştu.