Fransızların petrol firması Total, İran Milli Petrol Firması ile alanda en büyük doğalgaz sahasının Güney Pars'ın 11. safhası güncelleştirilmesi için anlaşma imzalandığını bildirdi.

BU ANLAŞMA 20 SENE SÜRECEK

Fransız Şirket Total'den yapılan yazılı bildiri, proje ile 2021 itibaren İran'ın iç pazarı doğalgaz tedarik sağlaması tasarladığı dile getirildi.
Güney Pars anlaşması 20 sene geçerli olmasını vurgulayan açıklama, projenin operatör yüzde 50,1 hisse ile Total olacağını ifadesinde yer verdi.
Açıklama, Güney Pars sahası 11. bölümü geliştirilme projesinde, Çinli CNPC firması yüzde 30, İranlı Petro pars'ın ise yüzde 19,9 hissenin sahibi olacağını aktardı.

İLK BÖLÜMDE 30 KUYUNUN AÇILMASI BEKLENİYOR

Açıklamaya göre görüşlerin yer verdiği Total Üst Yöneticisi Patrick Pouyanne, anlaşmanın taraflarının kendileri amacıyla çok önemli olduğunu belirtti, söz hakkında anlaşma, Fransız firması İran piyasasına döneceği simgelediğine ifade etti. Pouyanne, anlaşma ile alakalı yeni bir sayfanın açtıklarını işaret etti.
Basra Körfezi'nde yer alan Güney Pars sahası ile alakalı 11. bölümde iki aşama geçilecek. Aşağı yukarı iki milyar dolara mal olacak ilk aşama ise 30 kuyu açılması bekleniyor. Ardından bir sonra ki bölümde ise açık denizlerde ki inşa işleri içerilen çalışmalar tamamlanmış olacak.