Fransa, Devlet ve Ekoloji Bakanı Nicolas Hulot, hava pisliğine neden olduğu gerekçesi ile dizel ve benzinli otomobillerin satışlarını 2040 senesine kadar kaldırılacağını, yerine elektrikli ve hibritli araçların satışı yapılacağını belirtildi.

ARAÇ DEĞİŞİMİNE EKSTRA PRİM VERİLECEK

Nicolas Hulot, "Bu bizim için reel bir devrim." ifadelerini kullandığı bildirildi. Aracın daha az hava pisliğinin neden olan bir araç ile dönüştürmek isteyenlerin ise prim vereceğini söyledi.

Nicolas Hulot, dizel ve benzinli motorlu araçlar için yeri ve zamanı elektrikli ve hibritli araçlar için satışının olacağını bildirerek, aracın imalatçısı bunu gerçekleştirecek kuvvete sahip olduğunu bildirdi.

Nicolas Hulot, diğer yönden 1997 modelin altında yer alan benzinli motorlu otomobillerin ve 2001 modeli altında bulunan dizel motorlu araçların daha yeni ve daha az hava pisliğine neden olan bir araç ile dönüştürülmek isteyene prim vereceğini bildirdi.

Paris Valiliği, ocak ayı içerisinde Paris Belediyesi’nin isteğiyle hava kirliliği azaltılmak amacıyla iki gün süresince, çok fazla kirliliğinin neden oldukları için 2001 modelin altında yer alan motorlu taşıtlar saat 05:30'dan gecenin yarısına kadar trafiğe çıkarılması yasak getirilmişti.