Enflasyonu dolduran ve halkın elini yakan yiyecek ve içecek ücretlerini bastırmak amacıyla ithalat sistemini öne süren Gıda Bakanlığı; canlı hayvan, et ve bazı tahıl mallarına uygulanan gümrük vergisini azalttı.

Resmi gazete'de basılan indirimler ile beraber büyükbaş hayvan iç satımında vergi oranının yüzde 100'lük oranlardan yüzde 26'ya kadar ette ise yüzde 40'a kadar azaltıldı. Buğday, mahlut, kızıl buğday, arpa, Malta, Mısır gibi tarım ürünlerinde de gümrük vergisi seviyesi ise yüzde 130'lardan 25 ile 45 aralığına düşürüldü. Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Tarık Tezel, hayvan yiyeceğinin yüzde 45 ile 60'ının ithal mallardan oluştuğunu belirterek, "İndirim et ve süt ücretlerine de büyük oranda yansıyacak." dedi.

BAKAN FARUK ÇELİK AÇIKLADI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimi yapılacak hayvan ve karkas et ithalatı için gümrük vergilerinin azaltılması hakkında bilgiler verdi.

Bakan Faruk Çelik: "Yurt dışı kesimi yapılacak hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürüleceğiyle alakalı Bakanlar Kurulu kararı geçtiğimiz gün yürürlüğe soktuk.  Bu kararın ardından, imalatçılarımız ve yetiştiricilerimizi endişe vermeye sevk eden bazı asılsız düşüncelerin yapıldığı görüldü.” ifade etti