Uluslararası kredi derecelendirme fonu kuruluşu Fitch Ratings, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının faiz oranlarında beklenilen davranıştan daha hızlı normalleşme yakalayacağını dile getirdi.

Fitch Ratings'ten yapılan bildiride, Amerikan Merkez Bankası’nın dünkü faiz artışının sonrasında bankanın son yedi ayda üç adet farklı faiz artırılışı yaptığına dikkati çekti. Ekonomik pazarlardaki düşüncelerin daha hızlı Amerikan Merkez Bankası'nın normal seviyeyi tutabilmesi için düşünüldüğü bildirildi.

AÇIKLAMANIN DEVAMI ŞÖYLE

Açıklamanın devamı şöyle gelişti, Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'in dünkü bildiride göz önüne getirilmek istenen, "Faiz oranlarının 2020'de yüzde 3.5 oranında normal seviyeye, 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin de yüzde 4'ün üzerine çıkmasını arzu ediyoruz." ifadelerinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, finansal yapısındaki son enflasyon oranlarında beklenilenden daha düşük gelmesi nedeniyle Amerikan Merkez Bankası’nın normal seviye süreciyle alakalı daha rahat davranmaya başladığı söylendi, Amerika Merkez Bankası’nın dünkü faiz artışında ilk 4 ayda zayıf gelen tüketici ve gayrisafi yurt içi gelir oranlarını de bakıldığına dikkat çekildi.

Amerika Merkez Bankası’nın yüzde 2'lik enflasyon hedefini ve ABD ekonomisinin büyüme potansiyelini göz önüne alarak ileride faiz artırım kararları almasının tahmininde bulunulduğunun altını çizdi.