Kredi derecelendirme kurumu Fitch'in hazırladığı ‘Küresel Ekonomik Görünüm - Eylül 2017’adlı raporda, 2010 senesinden şimdiye kadar küresel ekonominin çok hızlı bir şekilde ilerleme yolunda olduğu ifade edilirken kurumun bu sene için küresel büyüme beklentisi yüzde 3.1, önümüzdeki sene için ise yüzde 3.2 şeklinde belirtildi.

Türkiye’den beklenilen rakamlara da yer veren raporda, mali teşviklerin ve Kredi Garanti Fonu'nun ilerleme performansını desteklediği ifade ederek, ‘İleri frekanslı göstergeler güçlü ivmelenmenin 3. çeyrekte de aynı şekilde ilerleyeceğini gösteriyor. Bu sebeple 2017 yılı büyüme beklentimizi Haziran ayındaki yüzde 4.7'den yüzde 5.5'e çıkarıyoruz.’ İfadelerine yer verildi.

Türkiye'nin 2018 ve 2019 senelerinde büyüme oranının yüzde 4.1 şeklinde beklendiği belirtilirken enflasyonun bu sene yüzde 9.5, önümüzdeki sene yüzde 8, politikas faizinin ise 2017-2019 yıllarında yüzde 8 oranında olması öngörülüyor.

TÜRKİYE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Diğer yandan, AB ülkelerinin senin ikinci çeyreğindeki büyüme ortalaması yüzde 2,4 olarak tamamlarken, Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1'lik büyüme oranını yakalamış durumda. Türkiye, senenin ikinci çeyreğindeki büyümesiyle Avrupa ülkeleri arasında dördüncü sıraya oturdu.


Türkiye ekonomisi senenin ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme oranıyla Avrupa ülkelerinin çoğunu arkada bıraktı. Avrupa Birliği (AB 28) ülkelerinin senenin ikinci çeyreğindeki büyüme ortalaması yüzde 2,4 olarak gerçekleşirken, Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1 ile bu oranın 2 katından fazla büyümüş durumda.