Fitch, Türkiye İçin Büyüme Tahminini Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ile alakalı büyüme tahminlerini açıkladı. Fitch Türkiye'nin 2018'de yüzde 3.8, 2019'da yüzde 1.9, 2020'de ise 3.9 olacağını söyledi.

Fitch, Türkiye İçin Büyüme Tahminini Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'yle alakalı yeni bir rapor açıkladı. Derecelendirme kuruluşu, Türk Lirası'ndaki sert değer kaybının etkisiyle Türkiye ekonomisinin, düşük büyüme ve cari işlemler açığının daralması ile karşı karşıya kalacağını ve tekrar dengelenmeye zorlanacağını kaydetti.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Fitch, 2018-2020 için ise Türkiye'nin büyüme tahminini aşağı çekti ve ciddi ve yaygın aşağı yönlü riskler beklediklerini açıkladı.

Dünya'nın verdiği habere göre, Fitch bugün yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin bu sene GSYH büyümesinin yüzde 3.8 ve 2019 için yüzde 1.9 olacağını beklediklerini söyledi. Fitch, 2020'de yüzde 3.9 ile Türkiye ekonomisinin biraz toparlanmasını tahmin ettiklerini söyleyerek fakat trendin altında kalmayı sürdüreceğine işaret etti.

FITCH, TÜRKİYE'YLE İLGİLİ 4 RİSKE DİKKAT ÇEKTİ

Firth, değerlendirmesinde 'kayda değer' belirsizliklere de yer verdi. Fitch'e göre temel senaryoda riskler; yanlış siyasi kararlar, özel sektörün mali stresinin artması, jeopolitik gerginlikler ve muhtemel sermaye çıkışları.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR