Fitch'den yapılan yazılı açıklamada, Katar'a yönelik negatif izlemenin kredi notunun "AA" dan "AA-"ya indirilmesiyle sonuçlandırıldığını açıkladı.

"KRİZİN KISA VADEDE ÇÖZÜLMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR"

Not indirim kararına, Katar'ın bir takım komşuları tarafından bir süredir siyasi ve lojistik izolasyona tabi tutulmasını neden gösteren kuruluş analistleri, krizin kısa vadede çözülmesinin mümkün olmadığı öngörüsünde bulundu.

Bu sebeble, ülkenin not görünümün negatif olarak belirlendiği açıklamada, şu ifadelere kullanıldı: "Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğindeki bir grup ülke, Katar'a yönelik ablukalarını sürdürüyor. Bu ülkelerin Katar ile olan hava, kara ve deniz sınırlarının çoğu kapalı kalmaya devam ediyor. Uluslararası arabuluculuk çabaları halen devam etmekte olsa da önemli bir ilerleme kaydedilmedi. Bize göre, Katar ve abluka uygulayan ülkeler arasındaki pazarlık pozisyonları hala birbirine çok uzak."

YÜZDE 2 BÜYÜME BEKLENİYOR

Açıklamada, petrol ve doğal gaz sevkiyatlarında önemli bir aksama yaşanmamasının olumlu değerlendirilirken, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Fitch Ratings, Katar'ın kredi notunu bazı Arap ülkeleriyle yaşadığı kriz nedeniyle 12 Haziran'da negatif izlemeye almıştı.