Fiskobirlik, Ziraat Odaları ve ihracatçılar, üreticilere seslenerek fındığın verim ve kalitesinde düşüş yaşamamak için erken hasattan uzak durmalarını söyledi. Fındık hasadına çok az bir zaman kala sektörle ilgili tüm temsilciler, hasat tarihlerine riayet etmeleri meselesinde üreticileri bilinçlendirmek için çeşitli çalışmalar başlatıldı.

Bu doğrultuda Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Karadeniz İhracatçılar Birliği (KFMİB) tarafından düzenlenen "Fındık Yetiştiriciliği Cep Kitabı" hasat öncesinde üreticilere veriliyor.

Basılan cep kitapçığında üreticilerin erken hasattan uzak durmaları yönünde tavsiyelerde bulunulurken, erken hasat sonucunda olabilecek olumsuz etkileri de resimlerle birlikte üreticileri aydınlatıyor.

Fındık toplama başlangıç tarihinin sahil bölgesinde bulunan yerler içiniçin 8 Ağustos, orta kesim için 15 Ağustos, yüksek kesim için ise 25 Ağustos olarak belirlendiği Ordu'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, eğitim çalışmalarıyla üreticiler yetiştiriliyor.
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık üreticilerinin her yıl olduğu gibi heyecanla fındığın hasat zamanını beklediğini söyleyerek, bazen üreticilerin fındığını erken hasat ettiğini, bunun çok yanlış olduğunu belirtti.