Bu durumdan dolayı, "Meyve ve Sebzelerin işlenmesi ve Pazarlanmasına Yönelik Yatırımların Desteklenmesi" başlığı altında fındık mahsulüne de dâhil edildiği duyurulmuş oldu. 

DESTEKLENMEYEN İŞLETME PROJESİ BULUNMUYOR

TKDK Samsun İl Koordinatörü Doktor Bülent Turan, ''Elde etmiş olduğumuz oranlara göre, Samsun geneli kapsamında bu sene 92 bin ton fındık beklenmiş oluyor. Bu ciddi bir üretim olduğunu söyleyebilirim. Ondan dolayıdır ki biz fındık işletmeleri için desteklerden faydalansınlar istiyoruz. Ülke genelinde fon sıkıntısı ile desteklenmemiş olan işletme projesi bulunmamakta. Yeter ki kritere uysus." diye konuştu.

GEÇTİĞİNMİZ HAFTALARDA TOPRAK MAHSULLER OFİSİ İLGİYLE KARŞILANDI

Arslan Soydan, TMO'nun Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Düzce, Sakarya gibi illerde fındık alımı yaptığını hatırlatarak, sözlerini şöyle bitirdi:

"Şu ana kadar Toprak Mahsulleri Ofisi imalatçıdan 2 bin 800 ton fındık aldı. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne en çok ilgi Ordu'da var. Ordu'yu Terme ve Ünye taşraları izlemekte. Birçok kentimizde serbest piyasa fındık ücretleri 8 - 9 TL seviyelerinde seyrederken, Toprak Mahsulleri Ofisi 10 TL ve üzerinde alım yapacak. Bu durum karşısında imalatçılarımızın ilk tercihi Toprak Mahsulleri Ofisi oluyor. Ayrıca yetkililerden aldığımız bilgiler doğrultusunda bundan sonrası için de Toprak Mahsulleri Ofisi 'dan randevu alan üretici sayısı hayli çok." dedi.