Batı Şeria'daki El-Cebrini Süt Ürünleri Fabrikası Başkanı Cebrini, "Değişik bir yöntem keşfedebilmek adına uzun süre incelemelerde bulunduk ve bu araştırmalar bizi, hayvan atıklarının değerlendirilmesiyle edinilen metan gazından elektrik kullanımına taşıdı." İfadelerini kullandı.

Batı Şeria'daki El-Cebrini Süt Ürünleri Fabrikası, elektrik gereksinimini sığır gübresinden istifade ederek temin ediyor. Üretimin artık kısmını etraftaki elektrik merkezine ileten fabrikanın yeni tasarıları, El-Halil kentinin enerji sorununa yanıt olabilir.

Batı Şeria'nın en geniş sığır çiftliklerinden birini barındıran fabrika idaresi, çiftliğin inşa edildiği Yatta semti civarında elektrik şebekesinin kâfi gelmemesi sebebiyle vuku bulan enerji sorununu fabrikada epeyce var olan hayvan gübresinden temin etme yöntemini değerlendirmiş.

BİR GÜNDE BİR İNEKTEN TONLARCA GÜBRE ELDE EDİLİYOR

Cebrini Süt Ürünleri Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Cihad el-Cebrini, 2009 senesinde inşa edilen fabrikada evvela kâfi derecede elektrik bulunmadığı için dizel jeneratörden istifade etmek durumunda olduklarını, oluşan gübrelerin değerlendirilmesinin de devasa bir problem teşkil ettiğini ifade etti.

Çiftlikte takriben bin adet büyük baş hayvandan bir günde tonlarca gübre edindiklerini ifade eden Cebrini, "değişik bir metot keşfetmek adına aylar süren incelemelerde bulunduk ve bu incelemelerimiz bizleri, gübrelerin değerlendirilmesiyle temin edilen metan gazından elektrik üretimi yoluna sevk etti.” açıklamasında bulundu.