Bazı Arap ülkelerinin teröre destek olduğu suçlamasıyla Katar’la olan siyasi bağlantılarını koparmasından sonra Filipinler, vatandaşlarının Katar’a çalışmak üzere gitmesine geçici olarak yasak getirdi.

Filipinler hükümeti, Katar sorunun büyümesinden tedirgin olduklarını ve özellikle gıda ürünlerindeki azalmanın artabileceğini duyurdu. Filipinler Çalışma Bakanı Silvestre Bello, durum tam anlamıyla sonuçlanana kadar yasağın devam edeceğini söyleyerek “Ortada çok fazla söylenti mevcut. Katar'da işlerin istenildiği gibi gitmediği belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

Katar’daki Filipinli işçilerin sayısı 140 bini aşıyor. Ülkenin tüm Ortadoğu’da çalışan vatandaşlarının toplam sayısı ise 2 milyondan daha çok. Filipinli işçilerin 500 bine yakını ise Katar’la siyasi sorunu yaşayan ülkelerden Suudi Arabistan’da. Yurt dışında çalışan işçilerin ülkelerine gönderdiği para, 26 milyar doları yani Filipinler Gayrisafi Milli Geliri’nin yüzde 10’una denk geliyor.

KATAR'DA 1 MİLYONDAN FAZLA YABANCI İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Katar’daki Filipinli işçilerin geneli inşaat işinde ve tersanelerde çalışıyor. Ev işçisi ve hizmetçi olarak çalışan çok sayıda Filipinli de mevcut.

Katar ekonomisi büyük ölçüde yabancı işçilere dayanıyor. Ülkede 2.5 milyonluk nüfusun yarısından çoğunu yabancılar teşkil ediyor.

İnşaat sektörünün fazla geniş olduğu Katar’da Hindistan, Nepal ve Bangladeş’ten de çok sayıda işçi çalışıyor.