Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin yapılanması ve bu komutanlıktaki örgüt üyesi çalışanlar hakkında hazırlanan "mahrem imamlar" iddianamesinde, FETÖ'nün tüm insan kaynakları faaliyetlerini "Referans İş" adlı şirket üzerinden yürüttüğü belirtildi.

İddianamede, FETÖ'nün "mahrem hizmetler" yapılanmasında, örgütçe mahrem yerler arasında sayılan kurumlara eleman temininde kullandıkları şirkete ilişkin tespitlere yer verildi.

Örgüt mensuplarının "Referans İş" unvanıyla kurduğu "Referans İş İnsan Kaynakları Danışmanlık Proje Taahhüt Eğitim İş Sağlık ve Güvenlik Limited Şirketi"nde FETÖ mensuplarının öz geçmiş kayıtlarının toplandığı vurgulanan iddianamede, bu şirket üzerinden örgütün insan kaynaklarının gerçekleştirildiği kaydedildi.

"Referans İş" şirketinin örgütün legal görünümlü kuruluşlarından birisi olduğuna işaret edilen iddianamede, bu şirketin iş istihdamı ve danışmanlık faaliyeti yürüten ticari işletme görünümünde olduğu ancak gerçekte FETÖ'nün tüm insan kaynakları faaliyetlerinin bunun üzerinden gerçekleştirildiği belirtildi.

ÖZGEÇMİŞLER İNTERNET ÜZERİNDEN ULAŞTIRILDI

İddianamede yer alan, FETÖ'nün mahrem yapılanmasında yer aldığı iddia edilen subaylarla ilgili itiraflarda bulunan Ufuk Işık ifadesinde, merkezi Ankara-Çankaya Öveçler Mahallesi'nde yer alan şirkete, örgüt mensuplarının "www.referansis.com" internet sitesinden de öz geçmişlerini ulaştırdığını ve firma kayıtlarında FETÖ'nün tüm sivil imam yapılanmasına ilişkin bilgilerin bulunabileceğini anlattı.

İddianamede, "Referans İş" firmasının örgütün iş ve işçi bulma kurumu olarak faaliyet yürüttüğü, burada çalışanların da neredeyse tamamının FETÖ'nün "mahrem hizmetler" yapılanmasında yer aldığı ayrıca örgüt üyeleri arasındaki evlilikler için tutulan "izdivaç dosyası"nın da üst düzey yöneticiler tarafından bu şirkete bırakıldığı kaydedildi.

"Bölge hadimleri" olarak adlandırılan ve esnaftan para toplayan örgüt üyelerinin ve örgüte personel sağlayan kişilerin belli aralıklarla "Referans İş" firmasına geldikleri ifade edilen iddianamede, firmanın sahibi olarak görülen zanlı Olcay Maleker'in, bu şirketi yine FETÖ'nün müzahir kuruluşlarından Türkiye Teknik Elemanlar Vakfından (TÜTEV) devir aldığı bilgisine yer verildi.

İddianamede, Olcay Maleker'in, bu firmanın çalışanıyken yapılan bazı düzenlemelerle firmayı satın alarak patron konumuna geldiği ve işlemlerin bu firma üzerinden herhangi bir işe yerleştirilecek veya örgüte hizmet edeceklerin dikkatini çekmeyecek şekilde gizli yürütüldüğü bildirildi.

Ayrıca iddianamede, Olcay Maleker'in 11 Ağustos 2014'te kullandığı cep telefonuna örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u yüklediği bilgisi de paylaşıldı.

 

Kaynak: Haber7.com