Fed Faizi, Sıfır- 0,25 Bandında Bıraktı

FED, bekleneni yaptı ve faize dokunmadı. Faizi, 0-0,25 bandında bırakan FED, 2023’e dek piyasaların toparlanmasına müsaade edecek.

Fed Faizi, Sıfır- 0,25 Bandında Bıraktı

Yeni tip koronavirüs pandemisinin teslim aldığı küresel ekonomide, dün gözler, ABD Merkez Bankası’nın (FED), alacağı faiz kararındaydı. 15 Eylül Salı günü başlayan toplantı, 16 Eylül TSİ 21.00’de bitti. Piyasaların, taleplerini dinleyen, FED faizi sabit bıraktı.

Yüzde 0 ile 0,25 bandında faizleri bırakan, FED, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi.

Yine beklentiler doğrultusunda, FED, piyasaların pandeminin etkilerinden kurtulup, toparlanabilmesi için 2023 yılına kadar, faizleri sabit tutacağının işaretlerini gösterdi.

ABD ENFLASYONUN YÜZDE 2’Yİ AŞMASINA MÜSAADE EDECEK

Toplantının bitiminde, FED Başkanı Jerome Powell, enflasyon yüzde 2’ye ulaşıp, bu seviyenin üzerinde bir süre ılımlı derecede seyredene kadar, mevcut faizin korunacağını söyledi.

POWELL’IN SÖZLERİ MALİ DESTEK OLARAK ALGILANDI

Powell, ekonominin pandeminin kontrol edilmesine bağlı paralel seyrettiğini, istihdam ve sermaye yapısının desteklenmesi için daha fazla parasal teşvik gerekeceğini kaydetti.

Powell’ın sözleri, piyasalarda mali teşvik geliyor, olarak algılandı.

2020 DAHA İYİ, 2023’E KADAR BÜYÜME, DÜŞÜK, OLACAK

FED Başkanı’nın konuşmasından sonra, 2023 yılına kadar faizlerin sabit kalacağı, 2020 yılı için öngörülen daralma beklentisinin biraz iyileştiği, buna karşın önümüzdeki yıllar için büyüme projeksiyonlarının daha kötü sonuçlanacağı algısı oluştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR