Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı sonrasında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen Haziran ayı faiz kararını bildirdi.

FAİZ 25 BAZ PUAN ARTIRILDI


Fed beklenen faiz artırım kararını uyguladı. Politika faizi 25 baz puan artırılarak 1-1,25 aralığına çıkarıldı.

TÜRKİYE'DE DOLAR YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın faiz kararı ile ilgili daha öncesinde Amerika Birleşik Devletlerin'den görevli olarak gelen oranlarla dolar’dan Türk Lirasına bozdurmak 3,50'nin altına indi. Amerika Birleşik Devletleri'de 2017’nin mayıs ayında çekirdek Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0,1 ile yüzde 0,2'lik beklentiden az yükselme gösterdi. Çekirdek perakende satışlar da yüzde 0,2'lik artış düşüncesine karşın yüzde 0,3 geriledi.

DOLAR 3. 49’DAN İŞLEM GÖRÜYOR

Oranlarından daha sonra bankalar arası piyasada dolar 3,4925'le yılın en düşük derecesine geriledi.

EURO 3.93’TEN İŞLEM GÖRÜYOR

Euro 3.93 civarında hareket ediyor. İstatistikçilere göre teknik açıdan 3,50 derecesine destek, 3.5550'nin ise savunma konumunda bulunduğunu bildirdi.

GÖZLER AMERİKA MERKEZ BANKASI’NDA

Piyasaların bugün en önemli Gündem maddesi Amerikan Merkez Bankası’nda faiz kararı olacak. Amerika Merkez Bankasının faizi artırması beklenirken, para politikasının görünümü ve Amerika Merkez Bankasına devasa bilançosunu ne zaman küçültülmeye başlayacağı dikkatle izlenecek.

Amerika Merkez Bankasına faiz artışına giderse mart ayındaki artışla birlikte bu yıl ikinci kez artırım yönünde adım atacak.