Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticiler için planlanan 2018 yılı destek ödemelerinin yatırılacağının müjdesini verdi. Toplam desteğin 1,9 milyar liralık kısmı, bugün 18:00'den sonra üreticilerin hesaplarına yatırılacak. 

İŞTE DESTEK MİKTARLARI

Fakıbaba, "Yağlı tohumlu bitkiler desteği için 670 milyon TL, Hububat ve baklagil desteği için 202 milyon TL, Dane mısır desteği için 58 milyon TL, Yaş çay prim desteği için 164 milyon TL, Fındık alan bazlı gelir desteği için 838 milyon TL ve Çay budama tazminatı için 2,5 milyon TL olmak üzere toplam 1,9 milyar liralık hibe desteği vereceğiz" dedi. 

ÖDEMELER KİMLİK NUMARASINA GÖRE YAPILACAK

Ödemelerin, gelen icmallere ve TC kimlik numaralarına göre gerçekleştirileceğini belirten Bakan Fakıbaba, "Bu ödemelerle Ocak'tan beri üreticilere ödenen nakit hibe tutarı 7,1 milyar liraya ulaşacak. Böylelikle 2018 yılı için planlanan 14,5 milyar TL’lik tarımsal desteklerin yüzde 49’luk kısmını ödenmiş olacak. Nakit hibe kaynağın yanı sıra ayrıca arazi toplulaştırma ve tarımsal sulama yatırımları, tarımsal kredi sübvansiyonları, müdahale alımları ve ihracat destekleri gibi tarıma ciddi oranda kaynak sağlıyoruz” diye konuştu. 

 

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın