Adana'da Et ve Süt Kurumu Seyhan Dükkanı kapısında sabah saatlerinde beri yüzlerce kişi, ucuz et satın almak için kuyruğa girdi.

UCUZ ET ALMAK İÇİN METRELERCE KUYRUK OLUŞTU

Mağaza yetkilileri, Dana kıymanın kilosunun 31 lira 60 kuruş, dana bifteğin 36 lira 70 kuruş, pastırmanın 67 lira 35 kuruş ve sucuğun 40 lira 55 kuruştan satıldığı dükkan da kuzu eti yer bulmadı. Uzun süre sırada bekleyen vatandaşlar sıranın gelmesiyle, kasap ve marketlerin et fiyatlarını 15 ile 20 TL civarında daha ucuza satıldığından buraya geldiklerini söyledi.
Mağaza yöneticileri, vatandaşların ete ilgisi Ramazan ayında daha da çoğaldığını söyleyerek, sıra bekleyen vatandaşlar mağaza ve çalışan sayısı ile et miktarının artırılmasını talep etti.

ET VE SÜTE İNDİRİM

Dün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin açıklamasının sonrası gözler gıdada yüksek oranlı gümrük vergileri olan ürünlere çevrildi. Verginin yüzde 20 - 30'a düşürülmesiyle ithalatın önünün açılması özellikle hayvan yeminde kullanılan ürünlerin fiyatını gerileyecek. Et ve süt fiyatlarına indirim olarak yansıyacağı konuşulmuştu. Sektör temsilcileri, söz konusu ürünlerde vergi indirimiyle fiyatların yüzde 20 dolayında aşağı çekilmesini beklediğini söyledi.