Et ve Süt Kurumu Et Alım Fiyatında 2 Liralık Artışa Gitti

Et ve Süt Kurumu tarafından büyükbaş karkas et alım fiyatlarında kilogram başına 2 liralık artışa gidildi

Et ve Süt Kurumu Et Alım Fiyatında 2 Liralık Artışa Gitti

Et ve Süt Kurumu Et Alım Fiyatında 2 Liralık Artışa Gitti

Et ve Süt Kurumunca (ESK) büyükbaş karkas et alım fiyatlarında kilogram başına 2 liralık artışa gidildi.

ESK tarafından büyükbaş hayvan alım fiyatları güncellenirken, bütün randıman gruplarında, karkas et alım fiyatlarında da artış yapıldı.

Bu doğrultuda, büyükbaş karkas et alım fiyatlarında kilogram başına 2 lira artış yapıldı. Alım fiyatı, ithal hayvanda kilogram başına 29 liradan 31 liraya, yerli hayvanda ise 30 liradan 32 liraya yükselti.

ESK'nin kararında, hem maliyetlerdeki gelişmeleri hem de üreticinin talebininin göz önünde bulundurulduğu belirtildi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, üreticinin bir an önce kesim yapılarak hayvanlarını satmak istediğini söyleyerek, alım fiyatındaki 2 liralık artışın, beklentilerinin altında kalsa da kendilerini mutlu ettiğini aktardı.

Tunç, üreticiler olarak alım fiyatlarında kilogram başına 5 lira artış talep ettiklerini belirterek "Yem maliyetlerimizi karşılayamıyoruz. Gelirimiz maliyetlerin altında kaldığı için üretim ciddi anlamda azaldı. Kurdaki gelişmeler ve yem fiyatlarındaki artışlar bizi ciddi olarak zorladı. Böyle devam ederse insanlar üretimden çekilecek." ifadesinde bulundu.

Üreticilerin, Merkez Bankasının faiz indirimi kararının ardından banka faizlerinin düşmesi durumunda rahatlayacaklarını söyleyen Tunç, "Üreticilerin ciddi kredi borçları var. Kur ve faizlerdeki gelişmeler üreticinin tüm hesaplarını alt üst etmişti. Faiz kararının piyasaya olumlu yansıyacağını ve faizlerin düşeceğini düşünüyorum. ESK'nin kararı da üreticiyi bir nebze rahatlatacak." şeklinde konuştu.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR