Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yiyecek ve içecek gümrük vergilerinin azalacağı müjdesinde bulundu Burundi Dış İlişkiler Bakanı Alain Aime Nyamitwe ile Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın imza töreni sonrasında basın mensuplarına demeç veren Bakan Zeybekci, "Gıdada ise Türkiye'de imalatı koruma ve artırma vurguncuları engelleyecek şekilde satış vergilerini yüzde 70 ile 130'dan 20 ile 30'a indireceğiz.” söyledi.

ET VE SÜTE İNDİRİM MÜJDESİ

Bakan Zeybekçi açıklaması sonrası tüm gözler yiyecek ve içecekte yüksek oranlı gümrük vergileri olan mallara döndü. Mısır, buğday, ayçiçeği ve baklagil gibi gıdalarda gümrük vergileri yüzde 130'u ulaşıyor. Verginin yüzde 20-30'a azaltılmasıyla ithalatın önünün açılacağı en önemlisi de hayvan yeminde harcanan ürünlerin ücretinin azaltılacağı. Bu da et ve süt ücretlerinde indirim olarak gözükecek. Sektörün önde gelenleri, söz konusu malzemelerde vergi indirimiyle ücretlerin yüzde 20 alanında alta çekilmesini bekliyor.

VERGİ REKORTMENİ MUZ VE ÇAY

Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Derneği Başkanı Tarık Tezel, hayvan yeminin yüzde 45 ile 60'ının getirilen mallardan karşılandığını bildirdi, "Bu nedenle gümrük vergisi indiriliyor. İndirim et ve süt fiyatlarına düşüş olarak yansır." dedi. Türkiye Gıda İthalatçıları Derneği Başkanı Mustafa Manav, hali hazırda yiyecek ve içecek alanında en çok gümrük vergilerinin muz ve çayda olduğunu bildirerek, bu alanda da indirimin ücreti azaltacağını belirtti.