Eski Mahalle Kültürü Emlak Konutla Geri Geliyor

Kaybetmeye yüz tutan ve özlemle andığımız eski mahalle kültürü Emlak Konut'un yeni projesi ile hayata geçiyor.

Emlak Konut hayata geçireceği yeni projesi Bizim Mahalle ile unutulmaya yüz tutan eski mahalle kültürünü yeniden bize kazandırıyor.

Peki neydi o unutulan mahalle kültürleri;

1.  Belkide gencinden yaşlısına herkesin en çok özlemini çektiği özellik; Eski mahallelerimizde çocukların doya doya oyun oynadığı, teyzelerimizin bu parklarda oturup sohbet ettikleri alanlar artık kaybolmaya yüz tuttu. Bunun yerine artan şehirleşme oyun alanlarının yok olmasına neden oldu.

2. Eski mahallelerimizde her köşe başında bir bakkalımız olurdu. Çocukların yazın dondurma almak için sıraya girdiği, paran çıkışmasa bile dondurmanı alabildiğin , mahallenin tonton amcasının olduğu minik bakallar artık kaybolmaya başladı. Onların yerine artık büyük marketler var.

3. Tıpkı bakkallar gibi manavlarda artık hipermarketlere taşındı. O sokaklarda mis gibi meyve kokuları yükselmiyor artık.

4. İlk gördüğümüzde biraz ürktüğümüz, ancak zamanla çok sevdiğimiz o mahallenin tonton kasabı. O da büyük AVM'ler açılınca buraları terk etti.

5. Balkonlar... Önceden anneler çocuklarını bakkala yollar sonra onları balkondan izlerdi. Yaşlı teyzelerimiz tüm mahallenin gündemini bu balkonlardan anlatırdı.

6. Akşam ezanı okunana kadar kan ter içerisinde topun peşinden koştuğumuz, acıktığımızda annemizin getirdiği salçalı ekmeği yediğimiz o unutulmaz mahalle maçları... Şimdi o alanlar, arabaların doldurduğu yerler oldu.

7. Mahallede şimdiki rezidanslar gibi birbirini tanımayan bireyler değil, komşulukla doğan güzel arkadaşlıklar vardı.

8. Bir mahallede cami o kadar önemlidir ki camiye gitmeyen çocuğun arkadaşları onu maça almazdı :)

9. Eski komşuluklarda insanlar birbirlerini gördüklerinde selam verir hal hatır sorardı. Herkesin bir adı vardı. Ahmet Bey, Sibel Hanım. Şimdilerde ise 1032'de ki bey ya da hanım oldu.

10. Mahalle çocukları eskiden bayramlarda kapı kapı dolaşır şeker toplarlardı. Şimdi ise bu kültür yok olmaya yüz tuttu.

İŞTE EMLAT KONUT BİZİM MAHALLE PROJESİNİN DETAYLARI

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO, özlenen mahalle sıcaklığını özgün bir anlayış ile buluşturuyor. Küçükçekmece'de 1 milyon metrekarelik bir alanda yükselecek yeni projeye "Bizim Mahalle" adı verildi.

Geleneksel Türk mimarisine uygun olarak tasarlanan Bizim Mahalle projesi her yaştan insanın faydalanabileceği sosyal ve kültürel tesislerden tematik çocuk oyun alanlarına, sağlık tesislerinden kütüphaneye, eğitim tesislerinden festival alanlarına, resmî kurumlardan ata sporları merkezine, kent müzesinden el sanatları merkezine, spor tesislerine kadar olan faaliyet alanlarıyla gece gündüz yaşayan bir mahalle oluyor.

Bizim Mahalle projesi Küçükçekmece gölü sahilinde, yapımı devam eden İstanbul Banliyö hattına, Halkalı Metrosu ve Marmaray ulaşımına yakınlığı ile benzersiz konumda bulunuyor.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: “Emlak Konut olarak sadece konut yapmanın ötesinde ülkemizde daha iyi koşullarda insanların hayat süreceği sosyal yaşam standartlarını arttıran daha sağlıklı, güvenli projeler geliştirmenin yanında kültürel değerlerimize sahip çıkmak hedefi ile yola çıktık.

Bu kapsamda Bizim Mahalle projemiz, özümüzde olan o mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini, yardımlaşma ve paylaşma duygusunu bizlere yoğun bir şekilde yaşatacak. Bu projede geçmişten gelen mirasımızı yeni nesillere taşımak için, sosyal birlik duygusunu ve özlenen mahalle yaşamını en üst seviyede sunmayı hedefliyoruz.

Ölçeği kadar sunduğu yaşam ile de ayrı bir noktaya konumlandırdığımız Bizim Mahalle’de insan ve şehir odaklı yaklaşımımızın bir eseri olarak yatay mimari hakim olacak.

Geleneksel Türk mimarisine uygun olarak tasarlanan proje, mahalle mimarisine getirdiği yaklaşımla şehre değer katacak ve yapısal dokusu ile öne çıkacak.” dedi.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR