Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Akkuyu Nükleer Santrali Anonim Şirketi’ne yarım asırlık imalat sertifikası verdi. Ülkemizin tek nükleer kuvvet santrali olan bu tarihi plan amacıyla; Türkiye ve Rusya’yla birlikte 2010 senesinde anlaşılmıştı.

8 BİN SAAT ÇALIŞACAK

Nükleer santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi analizinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait 1 Aralık 2014’te onaylandı. Bu kapsamda, senelik 8 bin saatlik çalışma zamanı ile görevini yerine getirecek olan 4 bin 800 MW oluşumu kuvvetinde santralin bütünü işletmeye alınmasından sonra Türkiye’deki elektrik enerjisi talebinin aşağı yukarı yüzde 6 - 7 dolayında eşitlenmesi düşünülüyor.

EKONOMİYE DOPİNG ETKİSİ SAĞLAYACAK

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Cumhuriyetin 100. kuruluş senesinin dönümü olan 29 Ekim 2023’de bitirilecek olan nükleer santralin ülkemizdeki ekonomiye olumlu etkisi yapabileceğini belirtti.

20 MİLYAR DOLARA MAL OLMASI BEKLENİYOR

20 milyar dolara kurulacağı düşünülen nükleer santralin yaklaşık 8 milyar dolarlık kısmını Türk şirketleri kendi verebileceğine dikkati çeken Kumbaroğlu, “Bu ifadeyi 8 milyar doların Türk firmalarının cüzdanına gireceği olarak da okuyabiliriz” dedi.
Kumbaroğlu, Akkuyu'daki söz konusu güncellemenin sonrası gözlerin tekrardan ülkemize nükleer enerji seyahatine döndürüldüğüne değindi.