Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yani kısaltılmış şekilde EPDK, elektrik, petrol, doğalgaz ve sıvılaştırılmış olan petrol gazları yani LPG diye tabir edilen piyasalar için etkinliğine devam eden ve piyasalarda etkinlik gösterecek 19 firmanın lisans ve sertifika verme süreci tamamlandı. 24 firmanın ise lisans ve sertifikası sonlandırılmış oldu.

RESMİ GAZETE’DE İLAN EDİLDİ

Konu ile alakalı olarak ilan edilen, Resmi Gazete'nin bugün ki rakamları ise yayınlanmış oldu.

Buna rakamlara göre, elektrik piyasalarında etkinlik göstermesi amacıyla yapılmakta olan başvurulara 5 firmanın imalat, 1 firmada da tedarik lisansının verildiği açıklandı. Kurum olarak, aynı piyasalarda etkinlik göstermekte olan 2 firmanın imalatı için lisans ve sertifikası yeniden yürürlüğe gireceği kararlaştırmış oldu, 20 firmanın ise üretim lisansı için iptal edildi. Bu sayede elektrik piyasasının toplam 8 lisansı verilmiş olacak.

Doğalgaz piyasası olarak 3 firmanın sıkıştırılmış doğalgaz yani CNG satış lisansı verilmiş oldu. Petrol piyasasının 3 firmanın dağıtıcı, 1 firmanın da madeni yağ olmak üstüne 4 firmaya lisans veren EPDK, aynı piyasalarda 2 madeni yağ lisansı da sona erdirildi.