Enerji Bakanlığı’nın, doğalgazda ki arz krizlerine karşı bir süre öncesinde de yüzer LNG çözüme gitmiş oldu. Bunun içerisinde ilki İzmir Aliağa’da devreye alınmış olan LNG depolama ve tekrardan gazlaştırma terminali kurulumu tamamlandı. Şu anda iki tane daha gelecek. Hatay Dörtyol’daki planın inşası devam ederken, üçüncü terminal için Saros Körfezi seçilmiş oldu.

İNŞAATLARI BAŞLAMIŞ OLDU

Hatay, Dörtyol’daki deniz terminalinin yüzer programlarından doğalgaz aktarılmasının yönelik olarak proje kapsamı altından Hatay ve Osmaniye sınırları içerisinde bazı taşınmazların BOTAŞ aracılığıyla kamulaştırılmış olacak. Konuyla alakalı olarak Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanmış oldu. Enerji iş alanı uzmanlarının, BOTAŞ’ın üçüncü bir tesis daha yapması bekleniyor, üçüncü tesisin Saros Körfezi’ne inşa edilecek.

PEKİ BU İŞİN KAPASİTESİ NE KADAR?

İş analistleri, Kolin Kalyon ortaklığı sırasında kontrolündeki Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi aracılığıyla bir süre önce devreye girdi GDF Suez Neptune yüzer LNG depolama ve tekrardan gazlaştırma tesisinde bu alanda ilk olduğunu anımsatmış oldu