Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi̇ Enerji̇ İçecekleri̇ Bildirisi, Resmi Gazete'de ilan edilerek yürürlüğe girmiş oldu.

SPORCULARIN İÇECEĞİNİ KAPSAMIYOR

Enerji içeceklerinin tekniğe uygun halde ve temiz bir şekilde imalatı yapılması, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ile Pazara sunulmasını sağlamak üstüne bu malların özelliğinin belirlenecek ve bu amaç ile hazırlanan bildiride, sporcuların içtiği içeceği kapsamadığı bildirildi.

Özel besleyici amacı ile üretilen gıdalar kapsamı altında değerlendirilemeyen enerji içecekleri, toplam kafein hacmi litresinde 150 miligramdan fazla olmuyor. Enerji içecekleri bileşiminde litre başına inositol 100 miligram, glukoronolakton 20 miligram, taurin 800 miligramdan fazla olmayacağı kaydedildi.

ETİL ALKOL BİLEŞENİ ARTIK KATILMAYACAK

Enerji içeceklerinin içine bileşeni olarak katılan etil alkol ilave edilmeyeceği açıklandı.  Fakat ürünleri oluşturmakta olan bileşene çözdürülmesi, taşınabilmesi gibi işlemler sırasında kullanılan, bileşenlerde doğal olarak bulunabiliyor, imalat aşaması sırasında oluşabilen ve son mallara taşınan etil alkol miktarı en fazla litre başı 3 gram olarak damlatılacak.

Meyveli olarak isimlendirilen enerji içecekleri meyve oranının, gazlı içeceklerin ağırlığınca en düşük yüzde 4, gazsız olanda ise hacimce en düşük yüzde 10 olacağı bildirildi.