Asyalı turistlerin son zamanlarda Türkiye'ye ilgisinin artması, 250 milyonu aşan nüfusu ile Endonezya yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı raporlarına göre, ülkemize gelen Endonezyalı turistlerin rakamı, bu senenin ilk çeyreğinde 2016'nın aynı çeyreğine nazaran yüzde 97,28 yükselerek 33 bin 659 çıktı.

Endonezya'dan gelen turistler ülkemizde en çok giriş yaptığı 4 şehir İstanbul, Muğla, Antalya ve Aydın sırasıyla şekil aldı.

ENDONEZYALILAR UMRE İÇİN TÜRK HAVA YOLLARINI TERCİH EDİYOR

Türk Hava Yolları ile Endonezya'dan gelen turist sayısı, geçen senenin 2015'e göre yüzde 34,3 yükselme ile 83 bin 909 olarak tamamlandı.

1 Ocak - 15 Nisan 2016'da Endonezya'dan 32 bin 80 turisti Türkiye'ye taşıyarak Türk Hava Yolları, geçen senenin iki ülke arasın 365 uçak kalktığı gerçekleştirildi.

Türk Hava Yolları yöneticileri, 3 Eylül 2010'da İstanbul – Singapur – Jakarta - İstanbul olarak kabul edilmeye başlayarak aktarmalı uçuşun, Mayıs 2015 itibari ile İstanbul – Jakarta - İstanbul olduğundan direkt uçuşlara dönüldüğünü açıklandı.

Alanda büyük sonuç olarak ortaya çıkarılan umre yolcularının Türk Hava Yolları’nın tercih edilmesinin yolcu rakamları ve doluluk oranı olumlu katkı sunduğunu kaydederek yöneticiler, sık istek karşısında sefer rakamlarının gün ve haftalık olarak düşünüldüğünde günlük kısımda seferler ikiye katlanarak 2 uçak kaldırılması için çalışmalar sürüyor.