En Fazla Iraklılar Konut Aldı

2020 senesinin Ocak ayında Türkiye’de 113 bin 615 konut satılırken, uyruklarına göre kıyaslandığında en fazla konutu Irak vatandaşlarının aldığı ortaya çıktı. Bu şekilde yalnızca Ocak ayında Irak vatandaşlarına 739 konut satıldığı aktarıldı.

En Fazla Iraklılar Konut Aldı

En Fazla Iraklılar Konut Aldı

Medya takip kulumu Ajans Press, konut ile ilgili basına ulaşan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve ITS Medya dijital basın arşivinden topladığı bilgilere kıyasla geçtiğimiz sene konut ile ilgili basına 71 bin 935 haber ulaştığı belirlendi. Yalnızca birinci ayda çıkan yansımalar incelendiğinde ise 6 bin 984 tane olduğu görüldü.

Haber başlıkları araştırıldığında Elazığ'da gerçekleşen deprem akabinde hanelerin depreme karşı dayanıklılığı, DASK'ın olup olmadığı gibi başka konuların ele alındığı belirlendi. Faizlerin düşmesiyle birlikte meydana gelen hareketlilik de bir diğer tartışılan başlık oldu.

Ajans Press'in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerinden elde ettiği verilere bakıldığında, Ocak ayı konut satış istatistikleri ortaya çıktı. 2020 senesinin birinci ayında Türkiye'de 113 bin 615 konut satılırken, uyruklarına göre kıyaslandığında en fazla konutu Irak vatandaşlarının aldığı ortaya çıktı.

Böylece yalnızca Ocak ayında Irak vatandaşlarına 739 konut satıldığı aktarıldı. Irak'ı sırasıyla izleyen ülkeler ise 678 konutla İran, 254 konutla Rusya Federasyonu, 204 konutla Afganistan ve 142 konutla Yemen, 133 konutla Almanya, 121 konutla Kuveyt, 110 konutla Suudi Arabistan, 107la Ürdün, 101 konutla da Filistin olarak belirlendi

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR