Çalışan kesimin şimdiden en çok düşündüğü şey emekli maaşının ne kadar olacağı. Ancak çalışanlar dikkat edecekleri 7 püf nokta ile emekli maaşlarını arttırabilirler.

1 - DİKKATLİ BORÇLAN

Askerlik yapmış olan erkek, doğum yapan bayan, yurt dışında bulunanlar için borçlanma hakkı var. Borçlanma yaparken dikkatli olunmalıdır. Eğer 2000’den önceki bir süreyi borçlanma imkanınız varsa mutlaka bunu değerlendiriniz.

2 - 50 VE 55 YAŞ KRİTERİ

Aylık hesaplanırken önce 2000 öncesi çalışmalara bakılmakta. Bu döneme ait çalışmalar değerlendirilirken sadece prim ve kazanç değil, yaş da aylığı etkilenmekte. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen ‘her bir sene, emekli aylığını yüzde 1 artmakta.

3 - 800 LİRA FARK VAR

İster SSK’lı olsun ister Bağkurlu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (13 bin 331.50 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 15-20 lira artmış olur.  3.5 senede tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın yükseliş görülür.

4 - HİZMET TESPİTİ ÖNEMLİ

Posta'nın haberine göre çalıştığınız işyerinde sigortanız yapılmadı ise, geç yapıldıysa veya kazancınız gerçek üzerinden SGK’ya bildirilmediyse ‘hizmet tespit davası’ açma hakkınız bulunuyor. Bu yönde haksızlığa uğrayan çalışanlara daha düşük aylık bağlanılabiliyor.

5 - 1000 LİRALIK EK İŞ, AYLIĞI YÜZDE 50 ARTIRIR

2000 TL brüt ücretle çalışan şahıs, ek iş olarak da aylık brüt 1000 TL’lik bir iş yapıyorsa, bu, şahısın alacağı emekli aylığını yüzde 50 oranında artıracak anlamına gelmekte. 500 TL kazançla ek iş yapıyorsa, aynı kişinin aylığı yüzde 25 artacak anlamına gelir.

6 - TAHSİS FORMUNA DİKKAT!

Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ekleyin.

7 - ASGARİ ÜCRETE RAZI OLMAYIN

Aylık kazancınız emekli maaşını belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın.