Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, bütün vatandaşlara ev alabilmeleri için gerekli kolaylıkları sağlamaya devam ediyor. Şimdide emekli vatandaşların ev alabilmelerini sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları başlattı. TOKİ bu amaç için, ‘talep projeleri’ ve ‘sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması' gibi iki yola başvurdu. Bu yöntemleri hayata geçiren TOKİ, bu sene birçok emekliyi ayda sadece 300 TL ödeme ile ev almalarını sağlayacak.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün, sosyal konut yapımında düşük gelirli vatandaşlarla birlikte emeklilerinde ev almalarını kolaylaştırmaya çalıştıklarını ifade ederek, ülke genelinde yaptıkları projelerin yüzde 25’ini emekli olan vatandaşlara bıraktıklarını açıkladı.
Emekli vatandaşların bu kolaylıktan yararlanmak için bir takım şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Üretimi gerçekleşen projenin yer aldığı il yada ilçe içerisinde en az 1 yıl oturmuş olması ve söz konusu ilde nüfus kaydının olması gerekiyor. Kendisine yahut eşinin üzerine kayıtlı kart irtifaklı, kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil bir yapının bulunmaması, Ev halkının gelirlerinin 3 bin 200 TL’den fazla olması (İstanbul'da 3 bin 700 TL), ve emekli olması gerekmektedir.