Emeklilere 11 Milyar Lira Bayram İkramiyesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, genel sağlık sigortası ve emekli vatandaşların kaliteli ve sürdürülebilir sağlık hizmetine erişebilmesini sağladıklarını açıkladı.

Emeklilere 11 Milyar Lira Bayram İkramiyesi

Emeklilere 11 Milyar Lira Bayram İkramiyesi

Milyonlarca vatandaş bekleyiş içerisindeydi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk açıkladı. 12. 5 milyon emekli ikramiyelerini bayramdan aldı. Emeklilere ödenen ikramiye miktarı 11 milyar TL oldu. Bayram ikramiyesi haricinde emeklilerin yaşam standartlarını yükseltecek pek çok uygulamayı yürürlüğe aldı. Bakan Selçuk bu uygulamalarla alakalı bilgileri aktardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, genel sağlık sigortası ve emekli vatandaşların kaliteli ve devamlı sağlık hizmeti alabilmelerini sağladıklarını açıkladı.

Bakan Selçuk, emekli vatandaşlara sağlanan hizmetlerle ilgili açıklamalar yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) emeklilik müracaatlarının elektronik ortamdan yapıldığını ve hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığının altını çizen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, '2002 yılında emeklilik işlemleri için 11 ayrı belge istenirken, 2020 yılında sadece elektronik başvuru ile işlemleri tamamlıyoruz. 2002 yılında emekli aylığı bağlama süresi 3 ayı geçmekte iken bugün emekli aylığı bağlama işlemlerini ortalama 13 gün içinde sonuçlandırıyoruz. Emekliler ile hak sahipleri, bağlanan ilk aylıklarına ilişkin birikmiş ödemelerini alabilmek için neredeyse iki ay beklemek zorunda iken geçmişe dönük hesaplanan birikmiş ödemelerini beklemeden aylıklarının ödenmesini talep ettikleri bankalara gönderiyoruz' ifadelerini kullandı.

E-Devlet tarafından emekli vatandaşlarımızı seçtikleri bankadan aylık alma olanağı sağlandığını belirten Bakan Selçuk, aynı zamanda aylığını PTT tarafından alan emeklilerimizin istemeleri durumunda ödemelerinin evlerinde yapıldığını anımsattı.

Selçuk, emeklilere sağlanan promosyon ödemelerinin banka aracılığıyla hesaplara yatırıldığını belirterek, '2020-2022 yılları için bankalarla emekli vatandaşlarımızın promosyonu hakkında anlaşmaya vardık. Bu kapsamda aylığı 1.500 TL olan emeklilerimiz 500 TL, 1.500-2.500 TL arasındakiler 625 TL ve 2.500 TL üzerindeki emekli aylığı bulunanlar da 750 TL promosyon alma imkanına kavuştu' şeklinde konuştu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 1500 TL

Bakan Selçuk, Nisan 2020 ödeme döneminden itibaren emekli, malul ve ölüm aylık ödemeleri için dosya bazında yapılan ödemelerde alt kısıdının 1.500 liraya çıktığını belirtti. Bakan Selçuk aynı zamanda, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde emeklilerimize 1.000 lira bayram ikramiyesi ödendiğini ifade ederek, '12.4 milyon emeklimize 6. kez 1.000’er TL bayram ikramiyelerini ödedik. Bu kapsamda ödediğimiz bayram ikramiyesi tutarı 64.2 milyar liraya ulaştı.' dedi.

Emeklilere yapılan ödemelerin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 2002 senesinde % 4,6 iken, bu miktarın geçen sene yüzde 7’ye çıktığını belirten Selçuk '2002 Aralık ve 2020 Temmuz döneminde, en düşük işçi emekli aylıklarına %72; Bağ-Kur emekli aylıklarına 8; memur emekli aylıklarına %46 reel artış yapılmıştır.' diye konuştu.

'Emeklilik sonrası ticari faaliyette bulunan emeklilerimizin aylığından yüzde 15 olarak kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini kaldırdık.' ifadesini kullanan Zehra Zümrüt Selçuk, böylelikle emeklilerin emeklilik sürecinde girişimcilik yapmasının imkan sağladıklarını belirtti.

Genel sağlık sigortası ve emekli vatandaşların kaliteli ve sürdürülebilir sağlık hizmetine erişim sağlayabilme imkanı sunduklarını belirten Selçuk, çalışanlarda % 20 olarak uygulanan ilaç katkı miktarının emekli vatandaşlarımızda % 10 olarak alındığını söyledi. Bakan Selçuk aynı zamanda emekli aylıklarının miktarı, tarihi, ödeme yeri, ilaç ile muayene ücreti dahil bütün bilgilerin e-devletten bakılabileceğini bildirdi.

'Emeklilerimizin 7 gün 24 saat hizmetindeyiz' ifadesini kullanan Bakan Selçuk aynı zamanda ALO 170 hattı ile sosyal medya hesaplarından her türlü soru ve istekleriyle ilgilenildiğini belirtti.

Bakan Selçuk, son olarak şu ifadeleri kullandı:

'Emek de emeklimiz de baş tacımız. Ülkemizin kalkınmasında alın teri döken tüm emeklilerimizin yanındayız. Emeklilerimizin aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yaşam geçirmelerini diliyorum. Bayramlarını tebrik ediyorum.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR