Geride bıraktığımız Temmuz ayında maaşları artan milyonlarca emeklinin beklediği müjdeli haber geldi. Hükümet, maaşı bin liranın altında olan emekli kalmaması için yeni çalışma başlattı. Bunun için 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam yapılacak. Maaşı bin liranın altında olan emekliler, Ocak'taki enflasyon zammına ilaveten ek artıştan yararlanmış olacak. 

Düzenlemenin kısa zaman içinde Meclis'e taşınması bekleniyor. Konuyla ilgili alınan bilgiye göre; 600 lira ile 999 lira arasında emekli maaşı alan 150 bine yakın emekli, yeni düzenlemeden faydalanacak. Maaşlar 400 liraya varan zam yapılarak bin liraya tamamlanacak. Böylece bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Uzmanlar, çalışmanın hükümete yıllık maliyetinin 200 milyon lira olacağını tahmin ediyor. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek.

Emekli maaşlarıyla ilgili konuşulan yasa yürürlüğe girer girmez maaşlara yansıtılabileceği gibi, Ocak ayında yapılacak enflasyon zammıyla da aynı anda uygulanabilecek. Eğer Ocak ayında uygulamaya geçerse, maaşı bin liranın altında olan emeklilere önce seyyanen zam uygulanacak, daha sonra da enflasyon zammı ilave edilecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.