Emekli İşçiyi Usulsüz Çalıştıran Devlet Teşviğini Faiziyle Geri Ödeyecek

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli işçi çalıştırdığı halde normal istihdam desteklerinden faydalanan işletmeleri takibe aldı. Emekli statüdeki çalışanlar hakkında usulsüz bildirimde bulunanlardan, faydalandıkları teşvikler faiziyle geri alınacak

Emekli İşçiyi Usulsüz Çalıştıran Devlet Teşviğini Faiziyle Geri Ödeyecek

Emekli İşçiyi Usulsüz Çalıştıran Devlet Teşviğini Faiziyle Geri Ödeyecek

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden işçilerin, statülerine uygun şekilde bildirilmediğini belirleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) harekete geçti.

Sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan bazı emekli sigortalıların, normal sigortalılar gibi diğer belge türleri üzerinden SGK'ya bildirildiğini tespit eden SGK, bu nitelikteki sigortalılar yönünden faydalanılan istihdam teşvikleri ile asgari ücret desteklerini iptal etti. SGK, bu doğrultuda yararlanılmış olan teşvik ve destekleri de geriye yönelik olarak gecikme zammı ve faiziyle beraber geri alacak.

"GECİKME CEZASI VE ZAMMI UYGULANACAK"  

SGK'dan yapılan açıklamada, 2018 ve 2019 yılları için yapılan yanlış bildirimler doğrultusunda işlem uygulanacağı ifade edilerek, "Bu sigortalılar bakımından yararlanılmış olan istihdam teşvik ve destekleri ile asgari ücret destekleri iptal edilecek ve yapılacak tebligat ile söz konusu sigortalılar için yersiz yararlanılan istihdam teşvik tutarı veya asgari ücret destek tutarının iadesi istenecektir. İade edilen tutarlara gecikme cezası ve zammı uygulanacaktır" denildi.

TEŞVİKLER EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLARI KAPSAMIYOR  

SGK, bu doğrultudaki işletmelerin, söz konusu sigortalılar haricindeki diğer sigortalılar için faydalanıldığı istihdam teşvik ve destekleri ile asgari ücret desteklerinin ise geri alınmayacağını belirtti.

Asgari ücret desteği ve istihdamı teşvik için verilen diğer teşvik ve desteklerin birçoğu, emekli olup çalışmaya devam eden sigortalıları kapsamıyor. Emekli çalışanlar için, "02- Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabi Çalışanlar" ve "48- Yer altında çalışan emekliler" belge türlerinde SGK'ya bildirilmesi gerekiyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR