Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçen gün gerçekleştirilen Türkiye-Kazakistan İş Forumu'nda önemli açıklamalara değindi. Türkiye ve Kazakistan ile mevcut olan ticaretin ciddi bir yere geldiğini ifade eden Zeybekci, iki ülke arasındaki bağlantının her sektörde kuvvetlendirilme gerektiğinin altını çizdi.

5 MİLYAR DOLAR BEKLENTİSİ


Zeybekci, Türkiye ile Kazakistan’ın 2012 senesindeki 4,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin şimdi 2 milyar dolarlara kadar indiğini söyleyerek, bu sene dış ticarettin kendini yenilediğini, senelik yüzde 30 yükselme beklentisi içerisinde olduğunu ifade etti.

Söz konusu ülke liderlerinin 5 milyar dolarlık dış ticaret hacmi planına hemen ulaşmak isteyen Zeybekci, ‘Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Nursultan Nazarbayev arasında gerçekten çok ciddi ve samimi bir dostluk söz konusudur. İş dünyasına bu konum hakikaten çok ciddi bir avantajdır. Bize de bu güzel ilişkiyi yalnızca avantaja çevirmek kalıyor.’ şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisine yönelik önemli konuşmalar yapan Zeybekci, ‘Şimdi dünyanın en iddialı yatırım teşvik programı mevcut. Buda proje bazlı yatırım teşvik sistemidir. Her konuyu konuşup tartışabiliriz, bunun yetkisinin parlamento tarafından verildiğini söylemek isterim. Her şekilde pazarlık edebiliriz.’ dedi.