Eczanelerde Yeni Levha Ve Termometre Düzenlemesi

Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, levha ve termometre yükümlülüğü süresi, yeni açılan ve nakil olan eczaneler için bugün itibarıyla başlıyor

Eczanelerde Yeni Levha Ve Termometre Düzenlemesi

Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, levha ve termometre yükümlülüğü süresi, yeni açılan ve nakil olan eczaneler için bugün itibarıyla başlarken, faaliyetteki diğer eczanelere ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar süre verildi. Özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı ya da ışıksız levha konulması zorunluluğu, kültür ve tabiat varlığı kapsamındakş yerlerde faaliyet gösteren eczaneler ile uluslararası havalimanlarında bulunan eczaneler de aranmayacak. Eczanelerde, Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği’ne uygun ürünler de satılabilecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu doğrultuda, "kritik durumlarda uyarı verecek erken uyarı sisteminin ve geriye dönük hafıza kaydı bulunan termometrenin bulunması" ile "özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı ya da ışıksız levha konulur" yükümlülükleri yeni açılan ve nakil olan eczaneler tarafından bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, faaliyette bulunan eczaneler tarafından da en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanacak.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeyle eczanelerin görülebilir kısımlarınddan en az birine ve eczane olarak kullanılacak yerin sınırları içerisinde kalmak koşuluyla, eczanenin adını gösterir, özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı ya da ışıksız levha konulması zorunluluğu, kültür ve tabiat varlığı kapsamındaki yerlerde faaliyet gösteren eczaneler ile uluslararası havalimanlarındaki eczaneler de aranmayacak.

BEBEK VE ÇOCUK EK GIDALARI SATILABİLECEK  

Söz konusu yönetmelikle "Eczaneden satışı yapılacak ürünler"e, anne sütü ve beslenme yetersizliğinde kullanılan çocuk mamaları ile erişkinlerin metabolizma bozuklukları için kullanılan tüm destekleyici ürünlerin yanı sıra, "Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği’ne uygun ürünler"in de satışı eklendi.

Diğer yandan yapılan düzenlemeyle eczanesini kapalı tutan eczacılara kamuda ya da özel sektörde eczacılık hizmeti yapabilme hakkı tanındı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri