Sosyal güvenlik programında pek çok risk güvence altına alınıyor. Ancak emeklilik ve sağlık koruma altında alınıyor tehlikelerinden belki de en önemlisidir. Şubat 2017 oranlarına nazaran, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun devlet katkısı hariç 12 milyar 907 milyon liralık prim kazancı var. Buna karşılık Sosyal Güvenlik Kurumu aynı dönemde 16 milyar 419 milyon lira emekli aylığı ödenmiştir. 6 milyar 765 milyon TL’lik sağlık ödeneği ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu'nun toplam ödeme rakamı 23 milyar 285 milyon lirayı bulmuştu.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KAPSAM ALTINA ALINDI

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son dönemde sağlıkta karşıladığı hizmetlerin kapsamı genişletiliyor. Tüp bebek tedavisi 3. testin de kapsamına alınması bu çerçevede yapılan değişikliklerden birisiydi. Fizik tedavi kapsamında kaplıca tedavisinin ödeme listesine alınması da aynı şekilde kurumun verdiği sağlık hizmetlerinin kapsamının büyütülmesi çerçevesinde yapılan bir güncelleme.

İŞİTME CİHAZLARI ECZANELERDEN TEMİN EDEBİLECEKLER

Sağlık Uygulama Tebliği'nde bildirilen değişiklikle SGK işitme cihazında geri ödemeyi kaldırdı. Bunun yerine işitme cihazı alıyor hastalar tıpkı eczaneden ilaç alır gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun anlaştığı eczane ve medikallerden işitme cihazını alabilecekler.