Uluslararası anlamda en önde gelen teknoloji firmalarından Apple, mobil cihazda çığır açarak cep telefonu firması ‘iPhone’un pazara girişinin 10'uncu senesini kutladığı sırada, bu telefonlar sayesinde satışından yalnızca geçen sene 136.7 milyar dolar kazanç kazandığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın muhabirine, Apple firma verilerinden derlendiği bilgiye göre, şirketin kurucu patronu Steve Jobs, iPhone'u bundan 10 sene önce San Francisco'da tanıtmıştı.

GELİRİ 183 ÜLKEDEN DAHA FAZLA

İnternet reklamcılığına çok farklı bir boyut kazanımı sağlayarak iPhone sayesinde Apple firması de hızla büyüyerek yüksek kazanç elde etti.

2006'da ağırlıklı olarak iPod, Mac bilgisayarlardan 19,3 milyar dolar kazanç sağlayan firma, iPhone teknolojisi için de devreye girmesi ile kazancını 10 senede 10 kattan fazla yükseltti.

Bu verilere göre geçtiğimiz sene Apple'ın kazancı 215.6 milyar dolara ulaştığında, bunun aşağı yukarı yüzde 63.5'ine denk gelen 136.7 milyar doları iPhone satışları ile sağlandı. Firmanın kârı 2006'da aşağı yukarı 2 milyar dolar iken geçen sene itibarı ile 46 milyar dolara arttı.

Firmanın piyasa değeri aşağı yukarı 750 milyar dolar ile ülkemizde de içerisinde bulunduğu 183 devletin senelik milli kazancı yüksek duruma gelmişti. Bu değeri, Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası enerji firması Exxon Mobil'in iki katı, Amerika Birleşik Devletleri elektrik firması General Electric'in üç katı oranı işaret etti.