Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bank of China Turkey AŞ'nin faaliyete geçmesine onay verdiği kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında görülen kararda, "Yapılan değerlendirme sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 2 Mayıs 2016 tarihli ve 6880 sayılı kararı ile kuruluş izni verilen Bank of China Turkey AŞ'ye faaliyet izni verilmesi kararlaştırıldı." ifadeleri yer aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben söz konusu durum ile ilgili yaptığı konuşmasında, "BDDK olarak Bank of China Turkey AŞ'nin bankacılık lisansını onay verdik. Bankaya daha önce kuruluş izni verilmişti. Şimdi ise lisans verildi. Bank of China Turkey AŞ, artık resmen yarından itibaren bankacılık işlemlerine başlayabilir." ifadelerini kullanmıştı.

Akben konuşmasının devamında, "Türk bankacılık sistemi hakkında oynanmaya çalışılan oyunlar, spekülasyonlar ve algı operasyonları dünyanın en büyük bankalarından birinin ülkemizde çalışmaya başlamasıyla her zaman ki gibi boşa çıktı." demişti.