Dünya Bankası, 2019 yılından itibaren petrol ve gaz aramalarına ilişkin finansmanı durduracağını belirtti. Tek Gezegen Zirvesi’nde yapılan bildiriye göre, Dünya Bankası, Paris Anlaşması’nı desteklemek için 2019senesi itibari ile petrol ve gaz projelerine maddi kaynak aktarmayacağını belirtti. Değişiklik, ülkelerin Paris Sözleşmesi taahhütlerini yerine getirmelerinde yardımcı olmak için hazırlandı. Yatırımların iklim etkisi hakkında daha fazla veri yayınlayacağını ve hareketi hızlandırmak için diğer gruplarla beraber çalışacağını da ifade etti.

DÜNYA BU KARARA ODAKLANDI!

Diğer yandan, Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün başlayan ve bu akşam bitecek olan Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından gelecek kararlara dikkat kesildi.

FOMC'nin, bugün tamamlanacak senenin son toplantısında faizleri 0,25 baz puan yükselterek yüzde 1,25-1,50 aralığına çekmesi hesaplanırken, FOMC üyelerinin 2018 senesine yönelik açıklanacak beklentileri piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.

Analistler, 0,25 baz puanlık faiz yükseltisinin piyasalarda fiyatlandığını ifade ederek, gözlerin karar metnindeki noktasal grafik ve ekonomik beklentilerde olacağını belirtti. Noktasal grafiğin, FOMC üyelerinin 2018 senesine yönelik faiz artırım beklentilerini gösterdiğini söyleyen analistler, karar sonrası Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarının da takip edileceğini belirttiler. Analistler, 2017 yılını üç faiz artışı ile tamamlamaya hazırlanan Fed'in, 2018 yılına yönelik faiz beklentisinin başta dolar kuru olmak üzere piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

BANK OF CHİNA TÜRKİYE'DE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bank of China Turkey AŞ'nin faaliyete geçmesine onay verdiği kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben söz konusu durum ile ilgili yaptığı konuşmasında, "BDDK olarak Bank of China Turkey AŞ'nin bankacılık lisansını onay verdik. Bankaya daha önce kuruluş izni verilmişti. Şimdi ise lisans verildi. Bank of China Turkey AŞ, artık resmen yarından itibaren bankacılık işlemlerine başlayabilir." ifadelerini kullanmıştı.