Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçimin 24 Haziran'da olacağını açıklamasının hemen sonrasında Dolar ve Euro’da görülen düşüş sürüyor.

Bankalar arası piyasada 1 dolar/TL 4,01'in üzerinde işlem görürken, Dolar dün açıklama öncesinde 4,10 seviyesindeydi.

Euro/TL ise 5 liranın altında hareketine devam ediyor.

Erken seçim tarihinin netleşmesi piyasalarda belirsizliğin bitmesi anlamına geldi ve döviz piyasasında aşağı yönlü harekete sebep oldu.

Erken seçim çağrısı iş dünyasını böldü. MHP lideri Bahçeli, erken seçim çağrısı ile Türkiye'nin gündemini tamamen değiştirdi. Bazı iş dünyası örgütleri erken seçime destek verirken TÜSİAD karşı çıktı

Dolar yerinden zıpladı, Borsa 108 bine indi fakat tarih belli olmasından sonra döviz kurunda hızlı bir düşüş yaşandı. Aynı şekilde Borsa da hisselerde ise bir artış gözlemlendi. 

DÖVİZ KURLARI: SON DURUM

Dolar alış, 4,0988 liradan işlem görürken, satış 4,0994 TL.

Euro alış, 5,0687 liradan işlem görürken, satış 5,0702 TL

İngiliz Sterlini alış, 5,8217, satış 5,8231 Türk Lirası

İsviçre Frangı alış, 4,2328 TL, satış 4,2353 TL

DÖVİZ KURU NEDİR?

Bir ülkenin parası sadece o bulunduğu ülke içindeki alım satım işlemlerinde kullanılabilir. Örnek olarak, Türkiye’deki bir şirketin, Avrupa ülkelerinden ithalat yapabilmesi için Euro’ya ihtiyacı vardır. Bu nedenle ithalatçı Türk Lira’sı vererek Euro satın almak zorundadır. Bu sebeple, dış ekonomik ilişkiler döviz kullanımını gerektirmektedir. Döviz tıpkı bir mal gibi alınır ve satılır.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.